Büyücü

Bazı kitapları okumanız için uygun zamanın gelmesi gerekir. O zaman gelmeden, hayatınız belirli bir ritme girmeden duymazsınız adını. Ancak size iletilecek yeni bir mesaj, farkına varmanız gereken yeni hisler varsa kitap sizi bulur.

Öyle ki, hayatınız değişirken, ancak yeni yazarlara, yeni konulara geçiş yaptığınızı fark ettiğinizde değişimi hisseder, en sevdiğiniz yazarlar tatlı anılarla beraber daha eski bir zaman diliminde kalmaya başlayınca şöyle bir silkelenirsiniz.

Bu yaşımda, 600 sayfayı okumaya başlamak için gerçekten değeceğine inanmam gerekiyor benim. Yetişkin hayatımı ev ve iş arasında sürdürürken, okuduğumdan zevk almam ve bana bir şeyler kattığını hissetmeliyim. Aksi halde evde yer kaplamaktan, yarım bıraktığım için bana kendimi kötü hissettirmekten öte bir işe yaramıyor kitaplar. Geçmişte okunamayan kitapların en azından bunu anlamaya faydası oluyor, gittikçe daha titiz seçimlerde bulunup, daha değecek yazılara vakit ayrılıyor.

Büyücü, elinize ilk aldığınızda hafif bayıp olay ne zaman başlayacak diye sorduran kitaplardan. Öyle iyi yorumları var ve olayın geçtiği mekan o kadar özgün ki, meraktan sinir olarak okuyorsunuz bu ilk kısmı. Olaylar başladığında da gerçek olayı arayışınız devam ediyor. Yetmiyor yazılanlar. Söylenenlerin hepsi sinirsel bir oyun yaşattırıyor. Olayın kopuş noktası ne olacak, bu işin aslı ne zaman gün yüzüne çıkacak derken, anlatılan olaylar hep şaşırtmaya, özgünlüğünü korumaya devam ediyor. Bir bakıyorsunuz önceliğiniz kitabı bitirmek olmuş. Bitsin artık diye acı çekerken okuduklarınızın standart dışılığı tatmin ediyor. Sinir olurken zevk almak, gerçek dışılığa kızarken, gerçeklerden uzak olduğu için mutlu olmak sanırım çok az kitabın verdiği bir nimet.

Ben gerçek dışıyım ve sizin dayattığınız tüm normalleştirmelere, sıradanlaştırmalara karşıyım diye bağıran ‘Büyücü’, size gerçekçi olduğunuzu acı çektire çektire hissettiriyor. Her kitap başaramaz, ama Büyücü kendinizi kitaptaki karakterlerin yerine koymanıza sebep oluyor. Bu yüzden zaten olaylar tahammülü zorlayan bir hal alıyor.

Karakterlerin havai yaşayışı, bir yanda zenginler hep hayatın parçası ve odağı iken, diğer yanda çulsuzların basit hayatlarında güvence aramadan yaşayışları, özgür kararlar verebilmeleri ince ince dokunuyor. 600 sayfa bittiğinde bir macera bitmiş gibi hissediyorsunuz. Okurken sinirlendiren, bittiği zaman unutulmaz bir anı olan ender kitap var. Bunların biri kesinlikle Büyücü.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s