Maske

Fuminori Nakamura’nın kitabı bana İstanbul’da yaşadığım ve 30’uma yaklaştığım, hayattan ne istediğimi bilmediğim ama her şeye de karşı olduğum, kendimi bir yere ait hissedemediğim zamanı hatırlattı.

Fuminori Nakamura’nın kitaptaki kahramanı en sevdiği şeyi, ergenlik dönemindeki kız arkadaşını korumak için kendi babasını öldürüyor ve sonra hayatını bunu düşünerek, bunun ağırlığını taşıyarak geçiriyor. Üstüne üstük öldürdüğü adama çok benziyor. Kendini öldürmek istiyor, öldüremiyor. Öldürmektense paralel bir hayat kurmayı seçiyor ve bir yüz nakli ile başka biri olmaya çalışıyor. Kitaptaki olaylar günlük hayatta küçük insanların hesaplarından, dünya politikasına Irak savaşına ve silah tüccarlarının dünyayı nasıl yönettiğine kadar uzanıyor.

Okuduğum her kitabı özenle seçiyorum. Biri diğerini tekrarlamasın diye dikkat ediyorum. İşi garantiye alıp dünyaca ün yapmış yazarların kitaplarından seçimler yapıyorum ki, kitabı yarım bırakmayayım, akıcı cümlelerle zevk alarak okuyayım. Bu kitaptan da son okuduğum kitaplar kadar zevk aldım. Bu kez daha da hoşuma giden şey japon bir yazarın Irak savaşına, dünyadaki savaşlara yaklaşımını görmek oldu. Biz (apolitik olmayı seçenler) Türkiye’de oturup bu savaşların yok yere yaratılan savaşlar olduğunu düşünürken, herhangi bir politik akıma kapılmadan olana bitene bakarken yalnız değiliz. Kendini olaylardan soyutlayabilen, ekonomi bilen herkes bunu görüyor. Fuminori Nakamura kitapta silah tacirlerinin ülkelerin insanların kaderini nasıl yönettiğini kitabının konusuna yakıştırmış. Paranın ne kadar değerli veya ne kadar değersiz olduğunu ince ince anlatmış.

Babasını öldüren ve hayatında sadece babası ölmeden önceki birkaç ayda mutlu olduğuna, bir daha da aynı mutluluğa erişemeyene inanan bir adam için, paranın ne değeri var ki…her şeyi satın alabilir, yüzünü değiştirebilir, sevdiği kadını korumak için bir dolandırıcıyı ve abisini öldürebilir…Mutluluğu satın alamaz. İşlediği cinayetler hayatta bir yerde öldürmenin ve ölmenin her zaman kötü olmadığını anlatır. Gencecik bir kıza tecavüz edilmesini, uyuşturucu bağımlısı yapılmasını teşvik eden adamları öldürmek kötülük müdür? Bu adamları durdurmanın başka yolu yokken, onlar yıllarca birçok kişiyi öldürmüş, tecavüz etmiş ve artık hayattan nefret ettikleri, kendilerini kontrol edemedikleri için şiddete devam ederken, bir kişiyi öldürmek diğerlerine iyilik, dengesiz yürümüş işlerin dengeye girmesi demek. Öte yandan paraya ihtiyacı olduğu halde, vicdanen bankadaki milyonlarını kullanmayan bir kadın. Parası olan için paranın hiçbir değerinin olmaması, para isteyen için uğruna her şeyi yapacak bir meta.

Hayatın resmini çıkarmış yazar. Telif haklarının çiğnenmesinin, kaçak film, müzik, logo kullanmanın kanunsuzluğu ve yaratıcıların para kazanmasına engel olduğu için dünyayı daha kötü bir yer haline getirmesi ile, boşuna tüketim yapan politikacıların öldürülmesi suretiyle halkın huzursuzluğa sürüklenmesi, savaşlar çıkararak dünyanın kötüleştirilmesi…Hepsi çok tanıdık, çok bildik, her gün gördüğümüz şeyler. Fakat bunları bu hikayeye karakterlere dile böylesine yedirip, okunur bir eser ortaya çıkarmak meziyet. O yüzden yazar ister japon olsun, ister Amerikalı sonunda bir yazara başarıyı getiren insanlara yaklaşımı ve dünyayı tarafsız görebilmesi. O yüzden bu kitap da çok başarılı. Türkçesini internet sayfalarında göremedim. Bir gün tercüme edilirse pek güzel olur.

 

 

 

Maske” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s