Halali

Halali Ingrid Noll’un 2018’de çıkan romanı. Romanda 1950’lerde Bonn halen Almanya’nın başkenti iken, doğu ve batı almanya arasında casuslar cirit atarken içişleri bakanlığında çalışan 20’lerindeki iki sekreterin para kazanma mücadelesi ve erkekleri avlama maceraları anlatılıyor. 

Bu romanında Ingrid Noll geçmiş ve bugün arasında gidip gelmeyi tercih etmiş. Olaylar bir büyükannenin ağzından gençliğinde yaşadığı maceraları torununa aktarması vesilesiyle dile getirilmiş. Yazar bugünkü sevgili ilişkileri ile 1950’lerdeki mesafeli ilişkileri, telefonun sadece belirli evlerde olduğu günlerden, herkesin akıllı telefonlarla arkadaşlık ettiği günlere uzanan yaklaşık 70 yıllık bir zaman farkını yansıtmaya çalışmış. 

Ingrid Noll bütün hikayelerini kendi dilinden ve bir kadının gözünden anlatır. Kimi zaman evde kalmış bir kız kurusu, kimi zaman dul kalmış üç çocuklu bir kadın romanın ana karakteri olur ve hep erkekler bir şekilde ölür. Öldüren olayı örtbas eder ve yaptığı yanına kalır. Halali’de de bu çerçeve korunmuş. Önceki romanlarda bazen sesli gülerken, bu kez hemen hemen hiç gülmedim. Kara mizah ile gençliğin masumluğu, düşüncesizliği bu romanda tam oturmamış. Hatta bana kalırsa anlatımda bazı yerlerde boşluklar kalmış. 

Ingrid Noll’un 85 yaşında, yazım hayatına halen aktif olarak devam eden bir yazar olduğunu düşünerek, bu romandaki zayıflığı biraz yaşına bağlıyorum. Her ne kadar memnun olmadığım bir roman olsa da, Ingrid Noll’ün diğer eserleri gibi okunması ve takibi kolay, sıkmayan bir roman olduğunu söyleyebilirim. 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s