Akhilleus’un Şarkısı

Ne okusam bilemez ve Yunanistan’da geçen birşeyler okumak isterken Madeline Miller’in Akhilleus’un Şarkısı kitabına denk geldim ve almanca versiyonunu okudum. Yunan mitolojik isimlerini almanca bir romanın içinde okurken konuyu takip etmek başlarda zor oldu, ancak zamanla alıştım. Kitabı, yazarın anlatımını çok sevdiğimi söyleyemem. Benden sonra okuyan alman arkadaşımsa, elinden bırakmamacasına, gözleri ağrıyana kadar okumuş ve çok beğenmiş. O yüzden türkçe okusam daha farklı düşünür müydüm bilmiyorum. (İthaki Yayınları türkçe versiyonunu basmış.)

Yazar Madeline Miller bildiğimiz Troya savaşı hikayesini, Akhilleus’u ana karakter konumuna getirerek, Patroklos’un ağzından anlatmış. Kitap incelemeleri yazan bir başkasının da yorumuna katılarak diyorum ki; ‘Yazar bütün tarihi çerçeve ve kişiler aynı kalacak şekilde, bir hikayenin içini doldurmuş’. Bunun için yaratıcılık ve iyi yazarlık diyemiyorum. Fakat yazar bu romanla Birleşmiş Milletler’de çeşitli ödüller ve övgüler almış.

Akhilleus’un yaşamı gibi efsanevi, tarihi bir romanı okumanın iyi yanı okuru tarihe yaklaştırması ve bilgi verici olması. Konu Yunanistan’da başlayıp bugünki Türkiye topraklarına uzandığı için uluslararası alanda coğrafya bilgisine katkıda bulunup buraları tanıtması. Kitabın en sevdiğim yanı ise Akhilleus ve Patroklos’un birlikte büyüdükleri, denizde yüzdükleri ve incirleri üçer beşer yedikleri kısımlar. Okurken Türkiye’yi ve yaz tatillerini özledim.

Akhilleus’un şarkısı Çok Satanlar bölümüne yakışır şekilde pek kafa yormayı gerektirmeyen, iyi vakit geçirmek için okunacak bir kitap. Bitirince Troya filmini tekrar izledim. Kitap ile film ve Homeros’un İlyada’sı arasında farklar var. Olayların doğrusunu öğrenmek için bir gün İlyada’yı da okuyacağım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s